سوپر مدل های مشهور جهان در دهه ۸۰

سوپر مدل های مشهور جهان در دهه ۸۰

مد در دهه ۸۰ بدون حضور سوپر مدل های (Supermodels) مشهورش نمی‌توانست الهام‌گر دهه‌های بعد باشد. مانکن‌هایی که عکس‌های‌شان بر روی مجلات پر زرق و برق فشن در دهه هشتاد ظاهر می‌شد، دل هر ببیننده‌ای را آب می‌کرد. سوپرمدل های برتر این دهه، تجسم خوش‌بینی، امید، احساس پیشروی و سنبل زیبایی و نمادی از زنان آینده بودند.

موهای بلند پف‌دار، لباس‌های فانکی، کفش‌های پاشنه بلند و به‌طورکلی عشق به ترکیب و به هم زدن تمام الگوهای مد، نتیجه جریان فشن در این دهه بود. تمام این تغییرات در قامت مانکن‌های زیبا و خوش هیکل نمایان می‌شد که برای نخستین بار مفهوم «سوپر مدل» را در جهان به راه انداخته بودند. اما واقعاً چند درصد از مردم هنوز آنها را به یاد می‌آورند؟ با کیف و کفش رنو همراه باشید.

سوپر مدل های مشهور جهان در دهه ۸۰

سوپرمدل های مشهور جهان در دهه 80
سیندی کرافورد

سیندی کرافورد (Cindy Crawford): قبل از اینکه سیندی کرافورد سوپر مدل شود، او در یک مسیر علمی قرار داشت. او فارغ‌التحصیل ممتاز دبیرستان بود و قبل از ترک تحصیل در رشته مهندسی شیمی، در دانشگاه دانشگاه نورت‌وسترن (Northwestern University) مشغول به تحصیل بود. در سال ۱۹۸۲، او برنده مسابقه «نگاهِ سال (مراسمی برای معرفی مدل‌های جدید)» شد و سپس طی چند ماه بعد تنها در ایالات متحده همه به یکباره عاشق او شدند! او به یکی از ۶ سوپر مدل بزرگ دهه ۸۰ تبدیل شد و بیشترین موفقیت تجاری را در بین همه دختران بدست آورد.

بروک شیلدز

بروک شیلدز (Brooke Shield): پس از گذراندن سال‌های پیش از دوران نوجوانی خود در فیلم‌هایی مانند (Pretty Baby (1978 و (Blue Lagoon (1980، به یکباره در صنعت مد موج جدیدی ایجاد کرد که او را به محبوب‌ترین سوپر مدل مجلات مد تبدیل کرد. او در دهه ۸۰ در تبلیغات جنجالی شلوارهای جین کالوین کلین (Calvin Klein) ظاهر می‌شد. ابروهای پُرپشت، صورت استخوان بی‌عیب و نقص و موهای بلندش، مشخصه‌های ظاهری بروک بود.

نائومی کمپبل

نائومی کمپبل (Naomi Campbell): مدل انگلیسی، نائومی کمپبل یکی از سوپر مدل های مشهور دهه ۸۰ و ۹۰ جهان بود. او به عنوان اولین مدل سیاه پوست بریتانیاییف بیش از دو دهه چهره اصلی مجله Vogue بود. نائومی در بسیاری از کت واک‌های (صحنه ‌ای که مدل‌ها بر روی آن شروع به راه رفتن می‌کنند) مشهور برندهای بزرگ فعالیت کرد. او به همراه با کریستی تورلینگتون و لیندا اوانجلیستا که در نهایت با اضافه شدن سیندی کرافورد، کلودیا شیفر و کیت ماس در دهه ۹۰ به گروه ۶ سوپر مدل بزرگ تبدیل شدند.

کریستی تورلینگتون

کریستی تورلینگتون (Christy Turlington): تورلینگتون با شروع کار مدلینگ در نوجوانی، به سرعت در دهه ۸۰ به یکی از محبوب ترین سوپر مدل های جهان تبدیل شد و در کارزارهای تبلیغاتی و فشن شوهای بی‌شماری حضور پیدا کرد. در حال حاضر او یک شخصیت مشهور و برجسته در فعالیت های بشردوستانه است. تورلینگتون توجه خود را به حمایت از سلامت مادران در سراسر جهان معطوف کرده است و اولین فعالیت کارگردانی خود را با مستندی با عنوان «بدون زن، فریاد» آغاز کرد.

لیندا اوانجلیستا

لیندا اوانجلیستا (Linda Evangelista): سوپر مدل کانادایی هنگامی که در مراسم دختر شایسته نیاگارا حضور پیدا کرد، شروع به کار در مدلینگ کرد و توانست علاقه یک فرد فعال در حوزه فشن و مدلینگ را برانگیخته کند. در بخشی از مصاحبه او در زمان اوجش، ضمن بیان توصیف عادات کاری خود، لیندا این عبارت را بیان کرد: «ما برای مبلغی کمتر از ۱۰،۰۰۰ دلار در روز از خواب بیدار نمی‌شویم

کیت ماس

کیت ماس (Kate Moss): آیا می‌توان هیچ لیستی از سوپر مدل های مشهور دهه هشتاد را بدون نام بردن از این کیت ماس با آن گونه های برجسته‌اش کامل کرد؟ در سن ۱۴ سالگی و در سال ۱۹۸۸ توسط یک فرد مهم در مدلینگ کشف شد. چهره همیشه مغموم و مبهوت کیت، او را به یک جنبش زیبایی در صنعت مُد تبدیل کرد. او در زمان فعالیتش در عرصه فشن با برندهای بسیاری کار کرد و چهره‌اش بر روی مجلات مشهوری همانند Vogue منتشر شد.

کریستی برینکلی

کریستی برینکلی (Christie Brinkley): کریستی آرزو تبدیل شدن به یک سوپر مدل معروف را در ذهن نداشت، در حقیقت او از نمایش داده شدن چهره و بدنش بر روی مجلات مد مردد بود، اما نظر او پس از جلب توجه یک عکاس آمریکایی در خیابان‌های پاریس تغییر یافت. او تصمیم گرفت صنعت مد را در آغوش بگیرد و به بقیه سوپر مدل های مشهور جهان در دهه ۸۰ اضافه شود. او سه سال متوالی (۷۹ تا ۱۹۸۱) بر روی جلد مجله Sports Illustrated Swimsuit قرار گرفت.

اله مک فرسون

اله مک فرسون (Elle Macpherson): در ابتدای کار، اِله مک فرسون حرفه مدلینگ را برای کسب درآمد برای پرداخت کتاب‌های حقوق برای تحصیل در دانشگاه سیدنی دنبال کرد. سپس، این مدل زیبای استرالیایی به نیویورک نقل مکان کرد و تنها قصد داشت یک سال در آنجا بماند اما موفقیت به سرعت به سراغ او آمد. اِله در سال ۱۹۸۶ تقریباً در تمام مجلات مهم مد ظاهر شد و بر روی جلد مجله Sports Illustrated Swimsuit در سال‌های ۱۹۸۶، ۱۹۸۷، ۱۹۸۸، ۱۹۹۴ و ۲۰۰۶ قرار گرفت. فیزیک بی‌نظیرش، او را در جهان به عنوان یکی از خوش قدوقامت‌ترین سوپرمدل‌های دهه ۸۰ تبدیل کرد.

ایمان

ایمان (Iman): این سوپر مدل معروف در سال ۱۹۷۵ توسط پیتر بِرد (عکاس مشهور آمریکایی) که او را در خیابانی در نایروبی (پایتخت کشور کنیا) دید کشف شد. در آن زمان او در دانشگاه در رشته علوم سیاسی تحصی می‌کرد و مسلط به پنج زبان زنده دنیا بود. زمانی که وارد فشن شد، صحنه مد را منفجر کرد! و به سرعت در تمام جهان شناخته شد. ایمان با برندهای تیری موگلر، کلوین کلاین و دونا کارن کار کرد. او در سال ۱۹۹۲ با خواننده مشهور انگلیسی دیوید بویی (David Bowie) ازدواج کرد.

کارول الت

کارول الت (Carol Alt): کارول الت با دریافت بورسیه تحصیلی وارد دانشگاه شد و در دورانی که مشغول تمرینات نظامی در دانشکده بود، یکباره در صنعت مد کشف شد. او زمانی که در رستوران مشغول خوردن غذا بود، به سفارش یک عکاس که به او گفته بود باید یک مدل شود، وارد این حرفه شد. کارول در ادامه به یکی از مشهورترین ستارگان دنیای مد در دهه ۸۰ تبدیل شد و برای برندهای مشهوری همانند کالوین کلاین و رالف لورن به عنوان مدل ارشد شروع به کار کرد.

پائولینا پوریزکوا

پائولینا پوریزکوا (Paulina Porizkova): بعد از برخورد اتفاقی با مدیریت مراسم نگاهِ سال در خیابان‌های سوئد‌، حرفه مدلینگ پائولینا به سرعت آغاز شد. چهره او در مجلات بی‌شماری به عنوان ستاره روی جلد رفت، و همچنین برای برندهای بزرگ آن زمان بر روی صحنه مد شروع به فعالیت کرد.

کیم الکسیس

کیم الکسیس (Kim Alexis): کیم پس از کشف توسط مدیریت نگاهِ سال، حرفه مدلینگ را در ۱۸ سالگی آغاز کرد. اگرچه او برندهای ارایشی بسیاری کار کرده بود، ولی بعد از جایگزین شدنش به جای لورن هاوتون (یک سوپر مدل لوازم آرایشی) به عنوان چهره اصلی برند مهشور فرانسوی Revlon’s Ultimate II انتخب شد. او به مدت ۶ سال متوالی در جلد مجله Illustrated Sports Swimsuit  ظاهر شد.

رِنه سیمونسسن

رِنه سیمونسسن (Renée Simonsen): این سوپر مدل دانمارکی، زمانی که به دنبال پرداخت هزینه تحصیل خود بود، در مراسم «نگاهِ سال» در سال ۱۹۸۲ شرکت و برنده شد، این مراسم شروعی برای موفقیت‌های او بود. با اینکه به پیشنهاد بازی در نقش دختر دختر جیمز باند نه! گفت، برای ادامه تحصیل، کار مدلینگ را در ۲۴ سالگی رها کرد. او در روانشناسی تحصیل کرد و تبدیل به یک نویسنده تمام وقت شد.

کارن الکساندر

کارن الکساندر (Karen Alexander): هنگامی که کارن برای نخستین بار برای تست وارد آژانس‌های مدلینگ شد، توسط برخی از مشهورترین افراد صنعت مد از جمله آیلین فورد و جان کازابلانکا رد شد. او سرانجام توسط آژانس Legends انتخاب شد و به عنوان یک سوپر مدل به مدت دو دهه به فعالیت پرداخت.

کلام آخر

بسیاری از افراد در تلاش هستند تا دهه هشتاد را از هر نظر، نوآوری‌ها و زیبایی های بی‌مانندش بازگرداند. البته، بازگشت به زمان امکان‌پذیر نیست، اما ممکن است با دیدن دوباره سوپر مدل های مشهور این دهه، ایده‌آل‌های صنعت مد در آن سال‌ها درک ‌کنیم. مانکن‌های معروف آن دوره در واقع بخش مهمی از تاریخ مد را روایت کرده‌اند. بنابراین زمانی که عکس‌ها و فیلم‌های این مدل‌های فراموش نشدنی را جهت یادآوری مجدد مشاهده می‌کنیم، یقیناً پی به جنبش‌های نوین زنان در سال‌های اخیر می‌رسیم.

دیدگاه شما

X