لوئی ویتون

لوئی ویتون

به عنوان یکی از قدیمی‌ترین برندهای لوکس جهان، لوئی ویتون (Louis Vuitton) همچنان در قله تولید چمدان و کیف زنانه ایستاده است. با وجود یک مونوگرام (لوگو و الگوی مشخص) که نه تنها بسیار نمادین است، بلکه افراد با دیدنش سریعاً به یاد این برند مشهور می‌افتند. امروزه، می‌توان به راحتی درک کرد که چرا حمل یک کیف از برند لوئی ویتون به یک سمبل تبدیل شده است. در این مقاله، ما به تاریخ پیچیده شرکتی می‌رویم که با تولید چمدان به یک برند برتر و لوکس در تاریح تبدیل شده است؛ با کیف و کفش رنو همراه باشید.

تاریخچه برند لوئی ویتون

تاریخچه برند لوئی ویتون

لوئی ویتون در سال ۱۸۲۱ از خانواده‌ای از طبقه کارگر در شرق فرانسه به دنیا آمد. ویتون با تأثیرات پشتکار و یک اخلاق کاری قوی که نشأت گرفته از خانوادش بود بزرگ شد. وی در سن ۱۶ سالگی تصمیم گرفت به به پاریس برود تا تلاش کند و زندگی جدیدی را برای خود رقم بزند. هنگامی که او وارد شهر شد، فراسنه در حال صنعتی شدن قرار داشت و شیوه‌های حمل و نقل در حال تحول بود، که به سرعت امکان سفرهای طولانی‌تر را فراهم می‌آورد. ویتون به عنوان شاگرد یک سازنده موفق جعبه و بسته‌بندی به نام Monsieur Marechal کار خود را شروع کرد.

در سال ۱۸۵۴، سال‌ها بعد از اینکه به حرفه خود مسلط شد و به خوبی برای آن احترام قائل شد، ویتون به تنهایی تصمیم گرفت که یک مغازه در Rue Neuve des Capucines باز کند. اینجا بود که او شروع به تأسیس برند خود به عنوان سازنده چمدان کرد. سپس، در سال ۱۸۵۸، ویتون اولین چمدان لوئی ویتون را طراحی کرد.

ویتون یک چمدان صاف و در عین حال ضد آب را معرفی کرد که به راحتی قابل جمع شدن بود. ویتون با یک تجارت گسترده، خانواده و محل کار خود را به Asniere منتقل کرد، جایی که وی بیست کارگر را برای کاردستی جهت تولید چمدان استخدام کرده بود. تا سال ۱۹۰۰ وی ۱۰۰ کارمند داشت و در سال ۱۹۱۴ شرکت بیش از دو برابر (نسبت به سال ۱۹۰۰) کارگر داشت.

پس از سال‌ها موفقیت، لوئی ویتون با معرفی یک الگوی راه راه جدید (۱۸۷۶) شروع به آزمایش طراحی چمدان کرد. الگوهای نقاشی شده دستی برای جلوگیری از جعل ساخته شده بود. حتی در اواخر دهه ۱۸۰۰، ویتون به اندازه کافی از یک مونوگرام خاص برای عدم جعل استفاده می‌کرد. در سال ۱۸۸۶، پسرش جورج یک سیستم قفل مبتکرانه اختراع کرد. این قفل هنوز هم امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برند لوئی ویتون

در سال ۱۸۹۲، زمان عزاداری برای خانواده بود، لوئی ویتون در سن ۷۰ سالگی درگذشت. فرزند وی، ژرژ ویتون  رئیس جدید شرکت شد. درگذشت لوئیز ویتون باعث می‌شود پسرش دوباره تولید چمدان را شروع و آن را تغییر دهد. در سال ۱۸۹۶ برای احترام به پدرش، مونوگرام LV معرفی شد، این لوگو به طرح الگودار چهار گوش و گل برای چمدان های چاپ شد. تحت هدایت وی، شرکت موفقیت‌های زیادی به دنبال داشت و مونوگرام نمادین در بین مشتریان شهرت یافت. با این افزایش در فروش، لوئی ویتون به یکی از معتبرترین برند‌های جهان مد تبدیل شد.

در سال ۱۹۲۵، یک کیف دستی گنبدی شکل که برای استفاده شخصی به جای کیف مسافرت ساخته شده بود، به طور خاص برای برند شنل تولید شد. تا سال ۱۹۳۴، ویتون اجازه نداد که برندش برای عموم مردم کیف تولید کند (فقط برای افراد خاص). در همین سال‌ها، طراحی کیف‌ها مجدداً تغییر کرد، تا برای استفاده روزمره کم حجم‌تر و ساده‌تر شوند. ژرژ ویتون لقب Squire را به این کیف‌ها داد تا اینکه در دوباره سال ۱۹۵۵ به Alma تغییر نام داد. با موفقیت کالاهای کوچک‌تر خود، Louis Vuitton خط تولید خود را گسترش داد.

در سال ۱۹۳۶، ژرژ درگذشت و پسرش، گاستون لوئی ویتون رئیس شرکت شد. در دوران تصدی ۵۰ ساله گاستون، برند ویتون شروع به وارد کردن چرم در محصولات خود کرد و بوم مونوگرام خود را مجدداً مورد استفاده قرار داد تا در چندین سبک از جمله مدل کیف مسافرتی پاپیون استوانه‌ای (۱۹۶۶) استفاده شود.

هنگامی که گاستون لوئی در سال ۱۹۷۰ درگذشت، داماد وی هنری راکامیر، مدیریت شرکت را به عهده گرفت. هنری لزوم گسترش برند را تشخیص داد و تحت فشار قرار داد تا مکان‌های خرده فروشی را در سرتاسر جهان باز کند و به خواست رئیس مدیر مالی جوزف لافونت، در سال ۱۹۸۴ به تجارت عمومی (سهامی عام) رسید. این حرکت شرکت یکی از مهمترین وقائع در تاریخ شرکت و حرکت قدرتمندانه برند لوئی ویتون در تاریخ خود بود.

مارک لوئی ویتون

در حدود سال ۱۹۹۰، ایو کارسل به عنوان رئیس کمپانی منصوب شد، اولین رئیس غیرخانوادگی ویتون! تحت رهبری وی بود که این برند با همکاری و رونمایی خلاقانه از قطعات اصلی، موج‌های بزرگی در صنعت مد ایجاد کرد. این برند با انتشار یک نسخه محدود با چرم والت، ۱۰۰ سالی برند را در سال ۱۹۹۶ جشن گرفت.

سال ۱۹۹۷ با انتصاب مارک ژاکوبز به عنوان اولین مدیر بخش خلاق شرکت، شرکت باز هم یک گام جلوتر رفت. مارک ژاکوبز اولین بار کیف‌های دستی Monogram Vernis را معرفی کرد. در سال ۲۰۰۱، استفان اسپراوس با کمک مارک جیکوبز مجموعه‌ای از نقاشی‌های دیواری نئونی را که بر روی مونوگرام کلاسیک نوشته شده بود را طراحی کردند. تا به امروز، این یکی از پربازدیدترین مجموعه‌ها در بین کلکسیونرهای جدی لوئی ویتون است.

برند ویتون به طور پیوسته با هنرمندان و طراحان محبوب همکاری کرد. در سال ۲۰۰۳، شرکت با تاکاشی موراکامی را برای ایجاد مونوگرام چند رنگی (چاپ استاندارد مونوگرام اما در ۳۳ رنگ با پس زمینه سیاه یا سفید) همکاری کرد. موراکامی همچنین مسئولیت چاپ معروف شکوفه گیلاس را در مونوگرام کلاسیک بر عهده داشت.

با افزایش فروش محصولاتLouis Vuitton ، این برند بار دیگر در سال ۲۰۰۷ کیفی را معرفی کرد که به یکی از کلاسیک‌ترین سبک‌های آن و یکی از شناخته شد‌ه‌ترین کیف‌های دستی جهان تبدیل شده بود. مدل Neverfull ساخته شده در بوم کلاسیک مونوگرام با یک فضای راه راه که کاملاً روکش شده بود و با یک جیب جانبی، ظاهری فوق‌العاده زیبا داشت. با این حال، حتی با بَندهای نازک خود، Neverfull قادر به حمل ۲۰۰ پوند بود. در سال ۲۰۱۴، این مدل چمدان مجدداً طراحی شد.

چمدان لوئی ویتون

همانطور که برند لوئی ویتون به شکوفایی خود ادامه داد، مارک جیکوبز تصمیم گرفت در سال ۲۰۱۳ کناره‌گیری کند تا با حمایت LVMH روی مارک نام تجاری خود تمرکز کند. در آن زمان بود که نیکلاس گسکوئر به عنوان مدیر جدید هنری خط تولید کیف زنان منصوب شد و نه تنها خط تولید فعلی را تقویت کرد، بلکه آن را گسترش داد.

جای تعجب نیست که او زیبایی‌شناسی کلاسیک و کاملاً مطلوبی را که برند برای آن به رسمیت شناخته شده بود را به چالش کشید و مدل‌هایی را طراحی کرد که به عنوان خون جدید در رگ‌های جدید بود.

از زمان انتصاب وی، نیکلاس گسکیر از ایجاد مدل‌های عامه‌پسند ناامید نشده و همچنان با طرحی نوآورانه و آینده‌نگرانه خود توده‌های مردم را بیدار می‌کند. براساس موفقیت او، لوئی ویتون نابغه خلاق دیگری را برای به عهده گرفتن خط تولید کیف مردان را منصوب کرد.

در سال ۲۰۱۸، ویرجیل اَبلوه به عنوان مدیر خلاق بخش آقایان منصوب شد و از آن زمان نه تنها لوازم جانبی جدیدی را برای آقایان طراحی کرد، بلکه محصولاتی را طراحی کرد در خود روح مردانه را نشان می‌دادند. رخدادی که از ابتدای شروع کار شرکت به ندرت برای این برند اتفاق افتاده بود. با وجود این دو مرد، برند لوئی ویتون می‌تواند تا سال‌های دور همچنان پیشگام تولید چمدان در دنیا باشد.

دیدگاه شما

X